12063C104MAT4S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C104MAT4S
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Published :
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Width :
1.6002mm
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
939.8μm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Length :
3.2004mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
12063C104MAT4S
KYOCERA AVX 12063C104MAT4S
0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C104MAT4S Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
12063C104MAT4S Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V