12063C104MAT2T
Mfr.Part #
12063C104MAT2T
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6002mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±20%
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2004mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Published :
Datasheets
12063C104MAT2T
KYOCERA AVX 12063C104MAT2T
0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C104MAT2T Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
12063C104MAT2T Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm