12063C104MAT2S
Mfr.Part #
12063C104MAT2S
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
940μm
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
0.1μF
Datasheets
12063C104MAT2S
KYOCERA AVX 12063C104MAT2S
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)