12063C104M4Z2A
- Mfr.Part #
- 12063C104M4Z2A
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Package / Case
- 1206
- Datasheet
- Download
- Description
- CAP CER SMD
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Multilayer :
- yes
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Number of Terminations :
- 2
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Pbfree Code :
- yes
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Max Operating Temperature :
- 125°C
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Height :
- 0.94mm
- Length :
- 3.2mm
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Tolerance :
- 20%
- Dielectric :
- X7R
- Min Operating Temperature :
- -55°C
- Width :
- 1.6mm
- HTS Code :
- Reference Standard :
- AEC-Q200
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Surface Mount :
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- Voltage - Rated DC :
- 25V
- Package / Case :
- 1206
- ECCN Code :
- EAR99
- JESD-609 Code :
- e3
- Capacitance :
- 100nF
- Packing Method :
- TR, Paper, 7 Inch
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Datasheets
- 12063C104M4Z2A
100nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206