12063C104KAJ2A
Mfr.Part #
12063C104KAJ2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Thickness :
939.8μm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
940μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
3 %
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated DC :
25V
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±10%
Datasheets
12063C104KAJ2A
KYOCERA AVX 12063C104KAJ2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C104KAJ2A Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
12063C104KAJ2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V