12063C104KA19A
Mfr.Part #
12063C104KA19A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
940μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Length :
3.2mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
12063C104KA19A
KYOCERA AVX 12063C104KA19A
0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C104KA19A Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
12063C104KA19A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V