12063C104JAZ2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C104JAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reference Standard :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Multilayer :
yes
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.1μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
Length :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Series :
FLEXITERM®
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
940μm
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
12063C104JAZ2A
KYOCERA AVX 12063C104JAZ2A
FLEXITERM® 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)