12063C104JAT4A
Mfr.Part #
12063C104JAT4A
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
Height :
0.94mm
Depth :
1.6mm
Published :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.1μF
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
12063C104JAT4A
KYOCERA AVX 12063C104JAT4A
0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C104JAT4A Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
12063C104JAT4A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V