12063C102MAT2A
Mfr.Part #
12063C102MAT2A
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 1206
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Number of Pins :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1000pF
Height :
0.94mm
Depth :
1.6mm
Datasheets
12063C102MAT2A
KYOCERA AVX 12063C102MAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)