12063A100BAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063A100BAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 25V NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
111 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
500μm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Custom Capabilities :
Contact Factory for Multiples
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
10pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
939.8μm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
12063A100BAT2A
KYOCERA AVX 12063A100BAT2A
10pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063A100BAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
12063A100BAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V