12062C104KAZ2A
Mfr.Part #
12062C104KAZ2A
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206
Stock
869
In Stock :
869
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
0.1μF
Series :
FLEXITERM®
Voltage - Rated DC :
200V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
1206
Depth :
1.6mm
Height :
940μm
Published :
2015
Feature :
Soft Termination
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
2.5 %
Reference Standard :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
12062C104KAZ2A
KYOCERA AVX 12062C104KAZ2A
FLEXITERM® 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)