12062A561JAT2A
Mfr.Part #
12062A561JAT2A
Description
CAP CER 560PF 200V NP0 1206
Temperature Coefficient :
C0G NP0
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
560pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
939.8μm
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
EAR99
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Published :
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
950μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
12062A561JAT2A
KYOCERA AVX 12062A561JAT2A
560pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)