12062A300FAT2A
Mfr.Part #
12062A300FAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 30PF 200V NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Capacitance :
30pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
12062A300FAT2A
KYOCERA AVX 12062A300FAT2A
30pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12062A300FAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
12062A300FAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V