12062A181KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12062A181KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 200V NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±10%
Capacitance :
180pF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
500μm
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Weight :
16.187578mg
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
1.6mm