12062A100DAT2A
Mfr.Part #
12062A100DAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 200V NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.5pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
200V
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10pF
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Custom Capabilities :
Contact Factory for Multiples
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
Dielectric :
C0G
Datasheets
12062A100DAT2A
KYOCERA AVX 12062A100DAT2A
10pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12062A100DAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
12062A100DAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V