12061C563KAT2A
Mfr.Part #
12061C563KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.056μF
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
0.94mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
12061C563KAT2A
KYOCERA AVX 12061C563KAT2A
0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)