12061C561KAT2A
Mfr.Part #
12061C561KAT2A
Description
CAP CER 560PF 100V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
2.5 %
Depth :
1.6mm
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
Number of Pins :
2
Published :
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
12061C561KAT2A
KYOCERA AVX 12061C561KAT2A
560pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)