12061C471KAT2A
Mfr.Part #
12061C471KAT2A
Description
CAP CER 470PF 100V X7R 1206
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
2
REACH SVHC :
Unknown
yes
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
470pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
12061C471KAT2A
KYOCERA AVX 12061C471KAT2A
470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)