12061C272K4T2A
Mfr.Part #
12061C272K4T2A
Description
CAP CER SMD
Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Multilayer :
yes
Height :
0.94mm
Width :
1.6mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
Capacitance :
2.7nF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Datasheets
12061C272K4T2A
KYOCERA AVX 12061C272K4T2A
2.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206