12061C222KAT4A
Mfr.Part #
12061C222KAT4A
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206
Capacitance :
2200pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
940μm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Dissipation Factor :
2.5 %
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
12061C222KAT4A
KYOCERA AVX 12061C222KAT4A
2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)