12061C123KAT2A
Mfr.Part #
12061C123KAT2A
Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1206
EAR99
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.012µF
Height :
0.94mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
1206 (3216 Metric)
Dissipation Factor :
2.5 %
Datasheets
12061C123KAT2A
KYOCERA AVX 12061C123KAT2A
0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)