12061A4R7CAT2A
Mfr.Part #
12061A4R7CAT2A
Description
CAP CER 4.7PF 100V C0G/NP0 1206
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
4.7pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Height :
500μm
Tolerance :
±0.25pF
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Surface Mount, MLCC
Dissipation Factor :
0.1 %
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
12061A4R7CAT2A
KYOCERA AVX 12061A4R7CAT2A
4.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)