12061A430GAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12061A430GAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 43PF 100V NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Height :
500μm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Capacitance :
43pF
Tolerance :
±2%
Weight :
16.187578mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
Datasheets
12061A430GAT2A
KYOCERA AVX 12061A430GAT2A
43pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12061A430GAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
12061A430GAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V