12061A220JAT2A
Mfr.Part #
12061A220JAT2A
Description
CAP CER 22PF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Voltage :
100V
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
PCB, Surface Mount
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
22pF
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated AC :
100V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
950μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Insulation Resistance :
100GOhm
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12061A220JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12061A220JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100V, Package / Case:1206 (3216 Metric), Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, 12061A220JAT2A pinout, 12061A220JAT2A datasheet PDF, 12061A220JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12061A220JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12061A220JAT2A
22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)