12061A1R6CAT2A
Mfr.Part #
12061A1R6CAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.6PF 100V NP0 1206
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.25pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
1.6pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
500μm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Metric) :
Width :
1.6002mm
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Datasheets
12061A1R6CAT2A
KYOCERA AVX 12061A1R6CAT2A
1.6pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)