12061A182KAT2A
Mfr.Part #
12061A182KAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 1206
Capacitance :
1800pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Termination :
SMD/SMT
Weight :
16.187578mg
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
500μm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Thickness :
1.27mm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Published :
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
1.6mm
Datasheets
12061A182KAT2A
KYOCERA AVX 12061A182KAT2A
1800pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)