12061A151GAT2M
Mfr.Part #
12061A151GAT2M
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 100V NP0 1206
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±2%
Depth :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
150pF
Datasheets
12061A151GAT2M
KYOCERA AVX 12061A151GAT2M
150pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12061A151GAT2M Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
12061A151GAT2M Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm