12061A122FAT4A
Mfr.Part #
12061A122FAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature (Max) :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positive Tolerance :
1%
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.94mm
HTS Code :
Package / Case :
Negative Tolerance :
1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1.2nF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
12061A122FAT4A
KYOCERA AVX 12061A122FAT4A
1.2nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206