12061A120JAT2A
Mfr.Part #
12061A120JAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Published :
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Height :
950μm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
12pF
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material :
Ceramic
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
939.8μm
Datasheets
12061A120JAT2A
KYOCERA AVX 12061A120JAT2A
12pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)