12061A102GAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12061A102GAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±2%
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
0.94mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1000pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
111 Weeks
Datasheets
12061A102GAT4A
KYOCERA AVX 12061A102GAT4A
1000pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12061A102GAT4A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
12061A102GAT4A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V