12061A101FAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12061A101FAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
99 Weeks
HTS Code :
Height :
500μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2mm
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±1%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Published :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Packaging :
Bulk
Capacitance :
100pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
12061A101FAT9A
KYOCERA AVX 12061A101FAT9A
100pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12061A101FAT9A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
12061A101FAT9A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V