1203M2S3AV2GE1
Mfr.Part #
1203M2S3AV2GE1
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Switch Travel :
2.16mm
Actuator Type :
Standard
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Electrical Life :
40,000 Cycles
Feature :
Epoxy Sealed Terminals, White Actuator
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
65°C
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Throw Configuration :
DPDT
Min Operating Temperature :
-30°C
Contact Timing :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Published :
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated AC :
120V
Current Rating :
6A
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
6A AC/DC
Circuit :
DPDT
Termination :
PC Pin
Contact Material :
Copper
Contact Finish :
Gold
Actuator Length :
4.72mm