1201A1BQEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1201A1BQEA
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
MINIATURE SLIDE SWITCH, DPDT, ON
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Voltage Rating - AC :
120 V
Actuator Length :
5.08mm
Voltage Rating - DC :
28 V
Switch Travel :
2.24mm
Contact Timing :
NOT SPECIFIED
Mechanical Life :
Package :
Bulk
Features :
Product Status :
Active
Electrical Life :
30,000 Cycles
Actuator Type :
Standard
Actuator Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Force :
Switch Function :
On-On
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C