12-7XXXX-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12-7XXXX-10
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Package / Case
SIP
Datasheet
Download
Description
CONN SOCKET SIP 12POS TIN
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Factory Lead Time :
7 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
700 Elevator Strip-Line™
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Feature :
Elevated
Current Rating :
1.5A
Current Rating (Amps) :
1.5A
Mounting Type :
Through Hole
Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
SIP
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
Published :
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
Number of Pins :
12
Termination Post Length :
0.150 3.81mm
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Lead Length :
3.81mm
Contact Plating :
Tin
Contact Finish - Mating :
Tin
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Termination :
Solder
Number of Positions or Pins (Grid) :
12 (1 x 12)
Contact Finish - Post :
Packaging :
Bulk
Datasheets
12-7XXXX-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH