116RK101M100TT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
116RK101M100TT
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V NONSTND
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Size / Dimension :
0.015Lx0.015W 0.38mmx0.38mm
Voltage - Rated :
100V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.012 0.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Custom Capabilities :
Capacitace, Tolerance, Voltage, Term's
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature (Max) :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
ATC 116
Published :
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard SMD
Width :
0.381mm
Capacitance :
100pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
0.381mm
Size Code :
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
116RK101M100TT
American Technical Ceramics 116RK101M100TT
ATC 116 100pF 100V Ceramic Capacitor ±20% 0.015Lx0.015W 0.38mmx0.38mm 2 Terminations Surface Mount, MLCC Nonstandard SMD