115CNQ015ASM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
115CNQ015ASM
Manufacturer
Vishay
Package / Case
D-61-8-SM
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618SM
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Surge Current :
5.05kA
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
15V
Diode Type :
Schottky
Forward Voltage :
330mV
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
115CNQ015
Mount :
Radial, Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Current - Average Rectified (Io) :
55A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15V
Package / Case :
D-61-8-SM
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
370mV @ 55A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
15V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 15V
Max Reverse Leakage Current :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
5.5nF
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
Element Configuration :
Common Cathode
Average Rectified Current :
55A
Current Rating :
110A
Datasheets
115CNQ015ASM
Vishay 115CNQ015ASM
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~125°C 55A 15V-DC D-61-8-SM Through Hole
115CNQ015ASM Overview
A forward voltage of 330mV will enable the device to operate.We should be monitoring the surge current and keeping it below 5.05kA.Using the part, you can draw a current of 110A.Approximately 5.5nF farads of capacitance are present in this device.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 20mA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
115CNQ015ASM Features
330mV forward voltage
5.5nF farads
115CNQ015ASM Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
115CNQ015ASM applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23