1140-6R8M
Mfr.Part #
1140-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 27A 4 MOHM TH
Current Rating :
27A
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Radial
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
1kHz
Height Seated (Max) :
1.030 26.16mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
29.21mm
Inductance :
6.8μH
Size / Dimension :
1.500Dia 38.10mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max DC Current :
27A
DC Resistance (DCR) :
4mOhm Max
Diameter :
38.1mm
Datasheets
1140-6R8M
Bourns, Inc. 1140-6R8M
1140-6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD