1140-680K-RC
Mfr.Part #
1140-680K-RC
Description
FIXED IND 68UH 11.4A 21 MOHM TH
Stock
916
In Stock :
916
Fixed Inductors
DC Current :
14.4A
Number of Functions :
1
Lead Length :
12.7mm
Type :
Wirewound
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
14.4A
Material - Core :
Ferrite
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation :
25.2A
Tolerance :
±10%
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
29.21mm
Height Seated (Max) :
1.030 26.16mm
DC Resistance (DCR) :
21mOhm Max
Size / Dimension :
1.500Dia 38.10mm
Height :
26.16mm
Shielding :
No
Construction :
Bobbin Core
Number of Pins :
2
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Inductance Tolerance :
10%
Current Rating :
14.4A
Published :
2007
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
11.4A
Lead/Base Style :
Radial
Series :
1140
Inductance :
68μH
Diameter :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Test Frequency :
1kHz
HTS Code :
Datasheets
1140-680K-RC
Bourns, Inc. 1140-680K-RC
1140-680K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD