1140-5R6M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1140-5R6M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6UH 27A 4 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
1kHz
Size / Dimension :
1.500Dia 38.10mm
Lead Pitch :
28.19mm
DC Resistance (DCR) :
4mOhm Max
Inductance :
5.6μH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Shielding :
No
Series :
Construction :
Bobbin Core
Diameter :
38.1mm
Military Standard :
Not
Current - Saturation :
80A
Inductance Tolerance :
20%
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
27A
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Resistance :
4mOhm
Lead/Base Style :
Radial
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
24.4A
DC Current :
27A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.030 26.16mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Published :
Max DC Current :
27A
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Datasheets
1140-5R6M
Bourns, Inc. 1140-5R6M
1140-5R6M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD