1140-391K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1140-391K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 390UH 5.8A 82 MOHM TH
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
No
DC Current :
9A
Series :
1140
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Height :
26.16mm
Current Rating :
9A
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Current - Saturation :
10.4A
Mount :
Through Hole
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
1.500Dia 38.10mm
Diameter :
38.1mm
Type :
Wirewound
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Max DC Current :
9A
Resistance :
82mOhm
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Height Seated (Max) :
1.030 26.16mm
Material - Core :
Ferrite
HTS Code :
Published :
2002
Construction :
Bobbin Core
Test Frequency :
1kHz
Lead Pitch :
29.21mm
Inductance :
390μH
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
82mOhm Max
RMS Current (Irms) :
5.8A
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Inductance Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1140-391K-RC
Bourns, Inc. 1140-391K-RC
1140-391K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD