1120-4R7M-RC
Mfr.Part #
1120-4R7M-RC
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 4.7UH 11.4A 5 MOHM TH
Stock
209
In Stock :
209
Product Category :
Fixed Inductors
Published :
2008
Inductance Tolerance :
20%
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Lead/Base Style :
Radial
Inductance :
4.7μH
Max DC Current :
11.4A
Resistance :
5mOhm
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
HTS Code :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
16mm
DC Resistance (DCR) :
5mOhm Max
Construction :
Bobbin Core
Height :
224.536mm
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Bulk
DC Current :
11.4A
Current Rating :
11.4A
Number of Functions :
1
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
1120
Number of Pins :
2
Lead Length :
12.7mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.810Dia 20.57mm
Military Standard :
Not
Diameter :
20.57mm
1 (Unlimited)
Test Frequency :
1kHz
Datasheets
1120-4R7M-RC
Bourns, Inc. 1120-4R7M-RC
1120-4R7M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD