1120-4R7M
Mfr.Part #
1120-4R7M
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 4.7UH 11.4A 5 MOHM TH
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Construction :
Epoxy Coated
Mount :
Through Hole
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Series :
Lead Length :
12.7mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Inductance :
4.7μH
DC Resistance (DCR) :
5mOhm Max
Size / Dimension :
0.810Dia 20.57mm
Diameter :
20.574mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Published :
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
11.4A
Material - Core :
Ferrite
HTS Code :
Shielding :
No
Number of Functions :
1
Lead Pitch :
16.002mm
Type :
Wirewound
Test Frequency :
1kHz
Current Rating :
11.4A
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
1120-4R7M
Bourns, Inc. 1120-4R7M
1120-4R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD