1120-391K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1120-391K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
IND0.62X.81X.84IN,390UH10%1.6A,N
Stock
73
In Stock :
73
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Diameter :
20.574 mm
Mounting Type :
Through Hole
Brand :
Bourns
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Number of Terminals :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Drum Core, Wirewound
Test Frequency :
1 kHz
Self Resonant Frequency :
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Pbfree Code :
yes
Inductance :
390 µH
Termination Style :
Radial
Features :
Product Type :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
Radial
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Termination :
Standard
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Application :
Power
DC Resistance (DCR) :
320mOhm Max
Tolerance :
±10%
Current - Saturation (Isat) :
Height - Seated (Max) :
0.840" (21.34mm)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Surface Mount :
No
Saturation Current :
Rated Current-Max :
1.6 A
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Product :
Power Inductors
Lead Diameter :
0.635 mm
DC Resistance :
0.32 Ω
Inductance-Nom (L) :
390 µH
JESD-609 Code :
e3
Package Length :
21.336 mm
HTS Code :
Product Status :
Active
Lead Length :
12.7 mm
Construction :
Bobbin Core
Frequency - Self Resonant :
Bourns
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Shape :
Wire
Height :
Size / Dimension :
0.810" Dia (20.57mm)
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Shielded :
No
Series :
1120
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
Core Material :
Ferrite
Supplier Device Package :
Lead Spacing :
0.6 in
Material - Core :
Ferrite
Length :
21.336 mm
Datasheets
1120-391K-RC
1120-391K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD