1120-220K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1120-220K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 7.2A 19 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
19mOhm Max
Resistance :
19mOhm
Size / Dimension :
0.810Dia 20.57mm
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
DC Current :
7.2A
Number of Pins :
2
Inductance Tolerance :
10%
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
1kHz
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Series :
Type :
Wirewound
Contact Plating :
Tin
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
20.574mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
7.2A
Construction :
Bobbin Core
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Inductance :
22μH
Max DC Current :
7.2A
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
16mm
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
No
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Datasheets
1120-220K-RC
Bourns, Inc. 1120-220K-RC
1120-220K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD