112-050-213R001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
112-050-213R001
Manufacturer
NorComp
Description
CONN SCSI RCPT 50POS R/A SOLDER
Stock
530
In Stock :
530
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
Centronics Connectors
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pbfree Code :
yes
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Shell Finish :
Nickel
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
HTS Code :
Published :
2010
Contact Finish Thickness :
Flash
Total Number of Contacts :
50
Feature :
Bail Lock
Connector Style :
Outer Shroud Contacts
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Connector Type :
Receptacle
Current Rating :
5A
IEC Conformance :
Contact Material :
Brass, Bronze
Contact Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Steel
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Lead Free :
Lead Free
DIN Conformance :
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Series :
112
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
SCSI
Number of Rows :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
50
UL Flammability Code :
94V-0