1116-O120-CW
Mfr.Part #
1116-O120-CW
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI LED 18MM 120V TAB ORANGE MS
Manufacturer :
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Surface Mount :
No
Luminous Intensity :
2000.0 mcd
Size :
18.5mm
Terminal Pitch :
7.8mm
Color :
Orange
Peak Wavelength :
609 nm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Number of Terminations :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Forward Current-Max :
0.0105A
Mounting Feature :
Panel Mount
Lens Type :
WATER CLEAR
Configuration :
Single
Shape :
Round
Overall Height :
15.6mm
Packing Method :
Bulk
Datasheets
1116-O120-CW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING