1116-G12-CW
Mfr.Part #
1116-G12-CW
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI LED 18MM 12V TAB GREEN MS
Manufacturer :
Product Category :
Surface Mount :
No
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
6 Weeks
Overall Height :
15.6mm
Number of Functions :
1
Packing Method :
Bulk
Color :
Green
Forward Current-Max :
0.022A
Peak Wavelength :
520 nm
Number of Terminations :
2
Lens Type :
WATER CLEAR
Mounting Feature :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Luminous Intensity :
2400.0 mcd
Shape :
Round
Size :
18.5mm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Terminal Pitch :
7.8mm
Datasheets
1116-G12-CW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING