1111Y5001P60BUT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1111Y5001P60BUT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.6PF 500V C0G/NP0 1111
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1.6pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Series :
FlexiCap™
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Published :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1111Y5001P60BUT
Knowles Syfer 1111Y5001P60BUT
FlexiCap™ 1.6pF 500V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111Y5001P60BUT Overview
Programs on this device are of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
1111Y5001P60BUT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm