1111Y2K01P70HQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1111Y2K01P70HQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.7PF 2000V C0G/NP0 1111
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1.7pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
FlexiCap™
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±0.05pF
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1111Y2K01P70HQT
Knowles Syfer 1111Y2K01P70HQT
FlexiCap™ 1.7pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111Y2K01P70HQT Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
1111Y2K01P70HQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm