1111Y1K00560GQT
Mfr.Part #
1111Y1K00560GQT
Description
CAP CER 56PF 1KV C0G/NP0 1111
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
56pF
Datasheets
1111Y1K00560GQT
Knowles Syfer 1111Y1K00560GQT
FlexiCap™ 56pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111Y1K00560GQT Overview
Programs on this device are of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
1111Y1K00560GQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm